ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه - 8 تا 17

روغن سیلیکونی

روغن سیلیکونی (Silicone Oil) یکی از محصولات سیلیکونی است. پلی متیل سیلوکسان مایع دارای ویسکوزیته 1000 سانتی استوکس در دمای 25 درجه سانتی گراد است. این ماده به عنوان یک روان کننده استفاده می شود. این محصول هر سیلیکون پلیمری مایع با زنجیره جانبی آلی است. مهمترین عضو پلی دی متیل سیلوکسان است. این پلیمرها به علت پایداری حرارتی نسبتا بالا و خواص چرب کننده آنها، از نظر تجاری مورد توجه هستند.

روغن سیلیکونی دارای ساختار ستون فقرات پلیمری شامل متناوب سیلیکن و اتمهای اکسیژن است. بسیاری از گروه ها می توانند به مراکز سیلیکونی متصل شوند، اما جایگزین غالب آن متیل یا گاهی اوقات فنیل است. بسیاری از مایعات سیلیکون، پلیمرهای خطی هستند که در انتهای آنها با گروه های ترتیبی از اسیدهای آمینه است. دیگر مایعات سیلیکون، سیکلوسایلوکسان هستند.

سیلیکون یک الاستومر نیمه ارگانیک با مقاومت برجسته با درجه حرارت با مقاومت متناظر با مجموعه فشرده سازی و حفظ انعطاف پذیری است. الاستومرهای سیلیکون دارای ویژگیهای هوای عالی، ازن و پیری هستند. لاستیک سیلیکون خواص مکانیکی ضعیف و مقاومت سایشی دارد. به همین دلیل عمدتا برای برنامه های کاربردی استاتیک استفاده می شود و برای کاربردهای پویا توصیه نمی شود. سیلیکون روغن به گازها بسیار نفوذ می کند و به طور کلی برای قرار گرفتن در معرض کتون ها، اسیدهای متمرکز یا بخار توصیه نمی شود.

کاربرد روغن سیلیکون

روغن های سیلیکون عمدتا به عنوان روان کننده ها، روغن های مایع حرارتی یا مایعات هیدرولیکی استفاده می شوند. آنها عایق الکتریکی عالی هستند. بر خلاف آنالوگ های کربن، آنها غیر قابل اشتعال هستند. ثبات دمای و ویژگی های انتقال حرارت خوب آنها را به طور گسترده ای در آزمایشگاه ها به عنوان مبردها استفاده می شود. این نوع روغن نیز به عنوان مایع کار در ترانسفورماتور مرطوب، پمپ های پخش و در بخاری های نفتی استفاده می شود. استفاده در هوا و فضا شامل حلقه خنک کننده خارجی و رادیاتور از ماژول فضایی است، که گرما را در فضای خلا رد می کند.

سیلیکون روغن ها به علت تنش سطحی خود، از عوامل ضد فوم قوی هستند. آنها در کاربردهای صنعتی مانند تقطیر یا تخمیر مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که مقادیر زیاد فوم می تواند مشکل ساز باشد. سیلیکون روغن نیز یکی از دو ماده اصلی در بتونه سلی، همراه با اسید بوریک است. همچنین در انواع تردمیل نیز مورد استفاده قرار می گیرند که به روغن سیلیکون تردمیل معروف هستند.

استفاده در صنعت

کاربرد اسپری‌های روان‌کننده‌ی سیلیکونی بسیار زیاد می‌باشد. آن‌ها برای اهداف الکترونیکی و وسایل نقلیه، توسط کاهش زنگ زدگی و اصطکاک شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از صنایع مقادیر زیادی از روغن‌های سیلیکونی را به منظور روان‌کاری چرخ دنده‌ها و دیگر بخش‌های متحرک درون ماشین استفاده می‌کنند.

این روغن‌ها برای روان‌کاری اکثر قطعات لاستیکی و پلاستیکی نیز مفید می‌باشند. به این دلیل که آن‌ها بر خلاف روان‌کننده‌های دیگر نرم یا سفت نمی‌باشند. این مواد خواص دی الکتریک نیز داشته که باعث شده یک ماده‌ی ایده‌آل برای اتصال قطعات الکتریکی دریایی با ولتاژ بالا باشند.

بسته به کاربرد، این مواد می‌توانند در فرمولاسیون‌های مختلفی یافت شوند. برای مثال، فرمولاسیون مورد استفاده در روان‌کننده‌های قطعات الکتریکی سمی و ضخیم بوده و به حرارت مقاوم هستند. در حالی که آن‌هایی که برای درپوش‌های لوله‌های آب استفاده می‌شوند، نازک تر بوده و کاملا غیر سمی می‌باشند.

استفاده در آزمایشگاه های شیمی

در آزمایشگاه‌های شیمی به واسطه ی روان‌کنندگی زیاد آن و کیفیت مهر و موم کردن استفاده می‌شود. این مواد همچنین برای آزمایشات شیمیایی، به دلیل اینکه یک ماده‌ی خنثی بوده که در فرایندهای واکنش دخالت نمی‌کند، ذرات گرد و غبار را جذب نمی‌کند. همچنین در جداسازی ماکرومولکول ها از ژل دناتوره در طول این واکنش الکتروشیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده توسط دیگر مصرف کنندگان

روغن سیلیکونی به منظور ساخت دوربین ضد آب استفاده می‌شود. از روان‌کننده‌های سیلیکونی برای دیگر تجهیزات الکترونیکی به واسطه‌ی مقاومت آن‌ها به تغییرات دمایی می توان استفاده کرد. این موارد شامل فریزرها، اجاق گازها هستند. این مواد حتی برای چشم‌های مصنوعی-پروتزی نیز استفاده می‌شود. می‌توان از این محصول سیلیکونی برای درهای کشویی توسط تمیز کردن منظم شیارها و اسپری آن بر روی این مناطق استفاده کرد.

برای نوار گردان‌ها و سایر تجهیزات ورزشی به منظور طولانی کردن عمر بخش‌های لغزنده و چرخنده نیز استفاده می شود. در حالی که مصارف زیاد این محصول زیاد است اما دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد. این ماده نمی‌تواند در جاهایی که روان‌کننده‌ نیاز به تجزیه در طول زمان دارند استفاده شود. چون از نظر بیولوژیکی زیست تخریب‌پذیر نیستند. همچنین به شدت با دیگر اقلام سیلیکونی واکنش نشان می‌دهند. بنابراین، زمانی که از این محصول استفاده می‌شود، نیاز به اقدامات احتیاطی و مراقبتی وجود دارد.

ویژگی های روغن سیلیکون

روغن سیلیکون بی بو، غیر اشتعال زا و غیر سمی است. به دلیل دارا بودن خاصیت روغن کاری شونده و پایداری حرارتی منحصربفرد، از این روغن در صنایع زیادی استفاده می شود. از این موارد می توان به صنعت دارو، خودرو و هوا و فضا اشاره کرد. از دیگر ویژگی های آن می تواند به موارد زیر اشاره کرد :

  • بدون مزه بوده و چسبندگی بسیار متغیری دارد.
  • کشش سطحی بسیار پایین روغن سیلیکون.
  • روغن سیلیکون عامل دی الکتریک بسیار خوبی است
  • دارای خواص ضد کف بوده و استفاده گسترده از روغن سیلیکون در صنایع غذایی.